1998 Hall of Fame

  • John R. Henry 1964
  • Alexander Elias Silverman 1977
  • Dr. Tobe Freitrau (Baroness) von Gleichen 1966
  • Laura Aguiar 1975
  • Dr. Gay Filippone Steinbrick 1978
  • Andrea D. Begel 1987
  • Diane L. Chapman 1974
  • Patricia A. Delehanty 1978
  • John E. Farrell 1980
  • Suzanne Gallo 1982
  • John “Jake” Jeffrey, Coach 1963-1970
  • Frederick A. Kampf, Jr. 1965
  • Melissa Paolantonio-Kopio 1987
  • Stephen A. Lubischer 1980
  • Rosanne Primavera 1982
  • Katheryn Leslie Snyder 1973
  • Christina M. Wajda 1988
  • Heidi Jo Waterman 1991
  • Nancy Welch Willams Coach 1970

2000 Distinguished Hall of Fame

  • Fred Tepper 1982
  • John Robert Shatto 1978
  • James M. Ronan Jr. 1969
  • Patricia Ann Christiansen Pfleger 1970
  • Mary-Elizabeth Ruekel Patti M.D. 1980
  • Christopher Mumford 1979
  • Clarkson S. Fisher Jr. 1970
  • Michael L. Arvanitis M.D. 1973
  • Mark S. Anthony 1978

2002 Distinguished Hall of Fame

  • Walter F. Burns, III 1978
  • Peter Dellera, Jr. 1976
  • Dr. Elizabeth Christopher Elmore 1964
  • James Fisher 1968
  • Andrea Tenney 1979
  • Dr. Regina Ostergaard Klem 1984
  • Patrick J. McConville 1971
  • Denise Meringolo 1986
  • Russell T. Olivadotti (Honorary)
  • Curtis Ransom 1967
  • Wayner Reisner 1968
  • Dr. Frederick Spiegel 1970
  • Jon Waldrop 1970

2004 Distinguished Hall of Fame

  • Mary E. Orendorff-Gassman 1964
  • Judge Ronald Lee Reisner 1965
  • Patricia Teyker Dischinger 1970
  • Michael (Mickey) Waldrop 1972
  • Jeffrey L. Antoon 1977
  • Judge Honora O’Brien Kilgallen 1978
  • John Finn 1980
  • Wendy Klein-Gracias, M.D. 1985
  • Chris Brignola 1987
  • Stacy Boniello 1988
  • Edward J. Miller (Honorary)

2006 Distinguished Hall of Fame

  • Peter A. Berger 1966
  • Laurie A. Cancalosi Ed.D. 1980
  • Arthur N. Cosentino 1970
  • Jeffrey C. Dodson 1976
  • Steven M. Jacobs 1970
  • James P. McConville III 1970
  • Nicholas Pizzulli 1967
  • Wendy Rios 1987
  • Barbara Hicks Ruane 1976
  • Mary Ann Smorra Ed.D. 1966
  • Steven Sorrention 1975
  • Robert Feeney (Honorary-Posthumous)

2019 Athletic Hall of Fame

  • Paulette Russell Barham 1980
  • Tim Britton 1983
  • Meredith Pizzulli Cavlovich 1997
  • Bill Dennis 2000
  • Lou Giglio 1974
  • Vanessa Pizzulli Hasson 2001
  • Mellissa Lehman 2004
  • Jessica Coleman Midtryng 1998
  • Karen Strollo Miles 1977
  • Kevin Mills 1985
  • Kathleen Kelly Stefaneil 1994
  • Ralph Yamello 1972
  • Ron Yamello 1972
  • 1963 Football Team
  • 1973 Girls Outdoor Track Team
  • 1981 Football Team
  • 1988 Softball Team
  • 1996 Field Hockey Team

2022 Athletic Hall of Fame

Shore Regional Athletic Hall of Fame Induction Photo Gallery

  • Jessica Pizzulli Alfone 1994
  • Don Bechtold 1965
  • Nick Cammarano, Coach 1972-1988
  • Brenna Rescigno 2010
  • Lauren Jacobsen Borja 1990
  • Peter A. Berger 1965
  • Kelly Draper 2008
  • Robert Rolak, Coach 1973-1996
  • Robert Donohoe, 1989
  • Amanda Arnold Maggio 2003
  • Meredith Corradino Otero 2004
  • Cori Murray Duddy 2009
  • Billy Hayes 1971
  • Ali Houlis 2008
  • Robert Shirvanian 1972
  • Boys Basketball Team 1967
  • Field Hockey Team 1979
  • Field Hockey Team 1980
  • Field Hockey Team 1986
  • Baseball Team 1993
In the future Athletic and Distinguished Hall of Fame classes will alternate years i.e.
2023 Distinguished Hall of Fame
2024, Athletic Hall of Fame
2025 Distinguished Hall of Fame Etc. Etc.